لیزر ,لیزرهای ,تحقیق ,تابش ,فایل ,فعال ,تحقیق لیزر ,لیزرهای حالت ,حالت جامد ,لیزرهای نیمرسانا ,القایی گفته

تحقیق لیزر و کاربردهای آن

تحقیق لیزر و کاربردهای آن دسته: فیزیک
بازدید: 1 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 55 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 53

لیزرها دستگاههایی هستند كه تابش همدوس یا تقویت تابش در بسامدهایی در ناحیه مادون قرمز، مریی یا فرابنفش طیف موج الكترومغناطیسی را ایجاد میكنند 2) مولفه های اساسی یك لیزر مولفه های اساسی یك لیزر به قرار زیر است الف) محیط فعال شامل مجموعة مناسبی از اتمها، مولكولها، یونها و یا نیمرساناها ب ) فرآیند دمش كه قادر است این اتمها و یا مولكولها را به تر

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

لیزرها بر اساس اصل كلی كه در بسامدهای میكروموج اختراع گردیده بود و به آن میزر (تقویت میكروموج توسط گسیل تابش القایی) گفته میشد، كار میكنند. وقتی طول موج نوسان به ناحیه بسامدهای اپتیكی میرسد، طبیعتاً به آن لیزر (تقویت نور توسط گسیل تابش القایی) گفته میشود.

اختراع اولین لیزر به سال 1960 توسط تئودور مایمن بازمیگردد و آن یك لیزر یاقوت است كه با لامپ درخش فعال میشود. جالب است بدانیم كه امروزه لیزرهای حالت جامد (نظیر یاقوت، نئودیمیوم یاگ) نیز كم و بیش به صورت همان تكنیك قدیمی خود كار میكنند. روش دمیدن محیط فعال از طریق اپتیكی است. البته حضور لیزرهای نیمرسانا و تابش انها در ناحیه جذب شدید بلورهای لیزر، تكنولوژی بسیار جدید امروزی را كه دمش لیزرهای حالت جامد توسط لیزرهای نیمرساناست متحول ساخته است. این لیزرها كه با باریكة لیزرهای نیمرسانا دمیده میشوند، بسیار كوچك و قابل حمل و كم مصرف و با بازدهی بالایی هستند. حتی در این خصوص پا فراتر گذاشته شده است و لیزرهای پرقدرت كه در حجم كوچك ساخته میشوند قادر به تولید باریكههای پرتوان برای مصارف صنعتی میباشند.

قیمت فایل فقط 5,000 تومان

خرید

برچسب ها : تحقیق لیزر و کاربردهای آن , تحقیق لیزر چیست , تحقیق درباره لیزر , سلاح های لیزری , کاربرد لیزر


دانلود مقاله و پایان نامه دانشگاهی منبع اصلی مطلب : دانلود مقاله و پایان نامه دانشگاهی
برچسب ها : لیزر ,لیزرهای ,تحقیق ,تابش ,فایل ,فعال ,تحقیق لیزر ,لیزرهای حالت ,حالت جامد ,لیزرهای نیمرسانا ,القایی گفته
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

سایت : تحقیق لیزر و کاربردهای آن